Pri vykurovaní sledujeme primárne zdroje tepla (plynové kotle, elektrické kotle, tepelné čerpadlá, solárne panely…) a systém odovzdávania tepla, ktorý priamo distribuuje teplo do miestnosti. Zameriame sa na dva systémy, ktoré sa najviac využívajú – podlahové vykurovanie a radiátory. Dnes sa do popredia dostáva podlahové kúrenie oproti klasickým radiátorom. Názory sú rôzne, každý máme iné požiadavky, potreby, ale aj rôzne podmienky bývania. Nižšie si rozoberieme plusy a mínusy oboch systémov z rôznych pohľadov.
Estetické hľadisko
Toto hľadisko možno na prvý pohľad nemá až takú váhu, ale dnes sa čím ďalej viac ľudia zameriava na dizajn. Často nechávaj návrh svojho domu na profesionálov.
Pri podlahovom vykurovaní je priestor lepšie využiteľný, pri návrhu interiéru dáva väčšiu voľnosť pri rozložení nábytku, pretože celý priestor nič nenarúša. Dôležité je mať dopredu rozmyslené rozmiestnenie nábytku, aby sa čo najlepšie využila výhrevnosť podlahového vykurovania a ušetrili na investičných nákladoch. Veľké kusy nábytku ako vstavaná skriňa alebo kuchynská linku pod sebou nemusia mať podlahové kúrenie, ale aj tu záleží od dohody.
Často sa stáva, že radiátor nás obmedzuje pri rozvrhnutí a zariadení izby. Radiátor čiastočne zakrýva nábytok, ktorý potom dostatočne nevykuruje celý priestor, pretože veľkú časť tepla absorbuje nábytok, čo spôsobuje čiastočne zvýšenú spotrebu tepla na vykúrenie celej miestnosti, sú to však minimálne straty.
Poruchovosť
V prípade podlahového vykurovania je malá šanca porúch, v podstate je tento systém bez-údržbový a nie je potreba sa oň špeciálne starať, ako prevencia porúch sa odporúča každých päť rokov prepláchnutie celého systému. Jedinou väčšou chybou býva obvykle výrobná chyba rúrok, ktorá sa odhaľuje pomocou tlakovej skúšky pri montáži.
Radiátory vonkajšie opotrebenie
Ak sa poškodí vonkajší náter, stáva sa, že radiátor začne hrdzavieť. Môže tiež hrdzavieť zvnútra, ak sa s ním nesprávne manipuluje, a to spôsobí, že zanesená voda sa môže dostať do zdroju tepla, napr. do kotla, kde môže spôsobovať rôzne problémy. Na radiátore sa nachádzajú termostatické ventily a hlavice, ktoré sa tiež môžu pokaziť a je potrebná ich výmena. Pri radiátoroch je nutné pravidelné odvzdušňovanie systému, aby radiátor využil svoju výhrevnosť a predišli sme rušivým zvukom.
Hoci po dlhodobých skúsenostiach sa už poruchy na podlahovom kúrení stávajú zriedkavo, porucha sa môže vyskytnúť vždy, s čím treba počítať. Následná oprava je oproti radiátorovému systému značne drahšia, keďže k podlahovému kúreniu je omnoho ťažší prístup.
Investičné náklady
V prípade kúpy radiátorov sú náklady nižšie, v prepočte o 10 – 20 %, všetko závisí od modelu a ceny. Cena podlahového vykurovania bola v minulosti omnoho vyššia, teraz sa tento rozdiel postupne stráca a dostávajú sa na rovnakú cenovú hladinu.
V prípade podlahového kúrenia je vstupná investícia vyššia. A z časového hľadiska montáž radiátorov zaberie pár hodín, pričom inštalácia podlahového vykurovania sa ráta na dni.
Prevádzkové náklady
Prevádzkové náklady sú zasa nižšie v prípade podlahového vykurovania. Hlavný dôvod je v tom, že vodu do radiátorov treba zohrievať na cca 50 – 60 °C, zatiaľ čo vodu do podlahového vykurovania iba na približne 35 °C.
Spôsob vykurovania
Vykurovanie pomocou radiátorov je nerovnomerné. Najteplejšie je vždy pri radiátore, potom už teplota postupne klesá a v protiľahlom rohu miestnosti môže byť niekoľkostupňový rozdiel. Pre porovnanie, pri podlahovom vykurovaní sa vykuruje miestnosť rovnomerne a preto máme stále pocit teplých nôh.
Rýchlosť vykúrenia miestnosti
V prípade, že odídeme na dovolenku a teplota v miestnosti sa zníži napríklad na 10-15 °C, po návrate radiátorom dom vykúrime v priebehu hodinky, no v prípade podlahového vykurovania to môže trvať až šesť- až desaťnásobne dlhšie. Momentálne existujú rôzne smart riešenia, ktorými si môžeme regulovať kúrenie aj na diaľku, takže si môžeme zapnúť kúrenie v deň odchodu z dovolenky a kým prídeme, dom sa príjemne vykúri.
Skúsenosť
Oba spôsoby odovzdávania tepla majú svoje plusy aj mínusy, ale momentálne je najčastejším riešením podlahové kúrenie spolu s radiátorom, najmä do kúpeľňových priestorov. Samozrejme, každý má iné preferencie a stále sa nájdu ľudia, ktorí si dávajú len radiátory.
Na základe dlhoročných skúseností a montáže sa často kombinujú tieto dva systémy, ale momentálny trend je podlahové vykurovanie, ktoré je štandardom pri novostavbách.